15 wetenschappelijker! tint aan Zeelands hoofdstad en de regering was toen ter tijde hoogelijk ingenomen met wetenschappelijk heid of althans met de materiele voordeelendie wetenschap pelijke inrichtingen kunnen afwerpen; immers reeds in 1611 werd er een Illustre school of Atheneum opgericht, die zich echter tot theologie bepaalde tot 1750 toen doctor Meinard van Visvliet tot professor in de medicynen aan die illustre school werd aangesteld. Het bovengenoemd chirurgyns collegie met zijne leerlingen en publieke voordrachten moest natuurlijk voor de gepromo veerde doctoren óf een doorn in 't oog zijn óf een spoorslag om zich onderling toch ook te vereenigen tot een wetenschap pelijk lichaam. Wat dan ook de aanleiding moge geweest zijnhet feit staat vastdat elf medicinae doctoren den 5 Sep tember 1668 een gezelschap oprichtten onder de veel betee- kenende spreuk Majestate et fideamicitiae gratiasublato in- vidiae oestro. Hun voorzitter was de acht jaren te voren ge promoveerde Antonius Everardi, een toen reeds beroemd man, die in 1661 onder anderen uitgegeven had het bekende boek Herwedde sooghsler sieehte (syphilis)en hun secreta ris de bovengenoemde v. d. Vooiide die in 1655 doctor was geworden. Assessor was Elorentinus Michiels, verdere ledenGalenus Trezel een aanzienlijk mandie later schepen werd en in 1661 was gedoctoreerd. Joh. Lippens 1657. Joh. Biscop 1662. Joh. Monjé. Hugo (of Coiinelis) v. d. Brande. Joii. Wedderburne en Jacobus Michiels, de zoon van Elorentinus. Later sloten er zich nog 12 anderen aan, waaronder de beroemde Antonius d'Heyde die even als zoo velen aan natuuronderzoek zijne krachten wijdde, daartoe aangezet door Louis de Bils die Middelburg bezocht had en daar furore had gemaakt 1). Al die 12 doctoren waren in of na 1668 gepromoveerd. In het reglement van die doctors-vereenigingzeker met Zie Fokker, 1. c.

Archief | 1888 | | pagina 19