196 van herberg, het uitoefenen van eenig beroep of bedrijf, het oprichten van eenige fabriek of trafiek zonder vooraf verkregen vergunning. Eindelijk nog het recht om in persoon of door twee afgevaardigden twee stemmen uit te brengen in de col legia qualificata x) tot verkiezing van een director, beroeping van predikantenvermaking van den kerkeraad en aanstelling van kostervoorlezervoorzanger en schoolmeester en bij niet-overeenstemming omtrent de begeving van laatstgenoemde meestal vereenigde betrekkingen de privatieve dispositie over het schoolambt. In de tweede plaats moeten genoemd worden de profitabele rechten of de inkomsten, volgens de speciale Memorie aan de heerlijkheid Borsele verbonden. Ze zijn in hoofdzaak de volgende a. Het recht van den wind of de dwangmalerij. Dit was met den molen en een woonhuis in erfpacht uitgegeven en leverde dus een bepaald jaarlijksch inkomen op. b. Het recht op heerendienst Yolgens de keure van Zeeland en het plakkaat van de staten van Zeeland van den 15 November 1678 waren negen en twintig landzaten binnen de heerlijkheid verplicht den ambachtsheer met paarden en wa gens zoowel buiten als binnen het ambacht ten minste twee dagen in het jaar, mits buiten den oogsttijd, van dienst te zijn. De boete bij niet verschijning, bij parate executie te vorderen, bedroeg vier gulden per vrachtrijder. Het jaar- lijksche inkomenaan dit recht verbondenzou dus gelijk inkomende om aldaar te kramen of andere dienstmaagdenaldaar wonende „die buiten echt bezwangerd zijn, het dorp en Ambacht te ontzeggen. 9 Collegium qualificatum noemde men de vergadering, bestaande uit den kerkeraad fmet de diakens) en twee politycque persoonen," door den magi straat gecommitteerd, aan welke op het platte land van Zeeland de verkiezing van predikanten enz. met advies der classis was opgedragen. De voorzitter van dit college heette director, waartoe doorgaans een der kreits- of ringpredikanten werd gekozen. Het recht, dat den ambachtsheer in deze verkiezingeu toe kwam is voortgevloeid uit het vroeger door hem bezeten patronaatrecht (jus patro- natus). Zie meergemelde Deductiep. 4955.

Archief | 1888 | | pagina 200