215 rendeende daer toe Borssele Bewester vijf soden met alle den ambacliteambachtsghevolghemanschappen leenen be- sterften, giften van gheestelycken ende waerlycken rechte ende met anders allen zynen toebehoorendat den Steden ende ambachten schuldich is te volgen in hogen ende in laghen in grooten ende in kleynenbinnen dycks ende buyten dycks in natten ende in drooghenende anders in aire manieren als Heeren ende Trouwen van Yoirne voor ende wy naer die be seten, gehadt ende gebruyckt hebben, niet uytgescheyden. Ende om dat wy met onser uyterster meyninghe ende wille onsen lieven ende seere gheminden gheselle Heeren Vrancke van Borsselen Graeve van Oostervant voorschrevengehouden ende ghestarckt willen hebben van eenen yeghelycken in der duwaryen ende lyö'tochten voorschrevenvoor allen onsen erven ende naekomelinghensoe hebben wy des te getuyge van onser rechter wetenthede onsen zegel aan desen onsen brieve doen hangen. Gegeven op den eersten dach in Augusto int Jaer ons Heeren duysendt vier hondert vyer ende dertich. Ende want wy den selven onsen lieven neve inder voor- schreve hylycksche voorwaereden ende lijftochten volkomelijck ende onvermindert gehoudenwel besorcht ende bewaert willen hebben, souder dat hij van yemandewie hy sy, daer in ver kort off veronrecht worde. Soo istdat wy om den goeden gunsten ende liefden willedie wij tot hem hebben ende draegengeconsenteertgevesticlit ende geconfirmeert hebben consenterenvestighen ende confirmeren met desen onsen brieve, alsulke hylycksche voorwaerden by hem beyden ge- maeckt ende lyftochte als onse lieve zuster voornoemt bij hoeren voorschreven brijeven den selven onsen lieven neve die Graeve van Oostervant voorschreven daer aff ghegheven, ghemaeckt ende beseghelt heeft. Ende gheloven voor ons ende onsen Erven ende naekomelinghen, Graven van Hollandt ende van Zeelandt, den selven onsen lieven neve in derselver hylycksclier voorwaerden ende lijftochten te houdente helpen

Archief | 1888 | | pagina 219