Bijlage E. Borsselen ten vollen sckote. Monster ende over al twesthende van Borsselen bewesten der vijf zode groot wesende bij der breede boven vuytslage de anno lij ende daer te voren xlvijclxxvj m xxviij R ende die tsteensc. xxvjcxlv6 m xxxij5 R naer vuytwysen der voirgaende rekeninge twelcke liilt ende gebruycte wijlen tot zijner proffyte lieer Yrancke van Borsselen grave van Oistervant tot zijnen lijve mit allen heerlicheden hoglie middel ende lage renten thienden demeynen ende bede, ende nu ter tyt houdt ende gebruyct bij makinge him daeraf gedaen bijden voirsz. wijlen heer Yrancke van Borsselen bij con- sente van wijlen hertoge Phelips ende bij zijne brieven gegeven den eersten dach in Marte duysent vierhondert twee ende vyftich joncker Jaspar van Gulenborcii die daer af heeft brieven van confirmacien van hertoge Karel in date vanden xxen dach in meye duysent vierhondert twee ende tseventich omme die voirsz. heerlicheyt ende ambochten van Borsselen bewesten der vijf zode voirsz. bijden zeiven joncker Jaspar ende zijnen hoiren ende nacommelinghen te houden ende te bezitten in allen heerlicheden hoge middel ende laghe ende in allen rechten proffyten ende emolumenten dairtoe beboerende tot eenen quaden Zeeuschen leene gelyc ende inder manieren dat gehouden zijn andere quade leenen inden lande van Zeelant ende alzo wijlen de grave van Oistervant in zijnen leven gebruycte ende bezat tot zijnen overlijden toe. Behoudelyck dat de voirsz. Joncker Jaspar gehouden wordt vanden voirsz. lande ende heerlicheyt van Borsselen bewesten der vijf zoden te doene mijnen genadigen heere alle diensten manscepe ende alle andere behoirlicheyt van diensten die hij Archief VIF. dl., 2de st. 17

Archief | 1888 | | pagina 225