253 ende oude dycken eenige oprellen mosten werden gemaeckt, soo salmen daertoe mogen gebruycken de aerde opde canten van t'naestgelegen landt bevonden zonder eenige vergeldinge maer soo verre vuyt landt ofte den grondt selffs yet wierde berooft, dat zal betaelt worden bijden xxiiij™ articule vande voorz condicien ter tacxatie van dyckgrave ende geswoorens. 10. Soo verre opde heerewegen ergens eenige aerde ont- braeke om de zelve wel behoorlick noch te volmaeckendie salmen liaelen ten wederzijden sonder recompense. 11. Ende off zulcx gebuerde dat men bij experientie be- vondt, dat ter frequentatie ende gebruyckenisse vanden dorpe, de kercke, meulen ende veren ofte dyergelycke gemeenen gerieve, van noode waere over yemandts landt te houden publique voetpaeden, soo sullen de bruggen ende anders daertoe versorcht werden sonder coste vanden eygenaer ende hem voor t'gebruyck van zijn landt betaelt werdenzulcx dyckgrave ende gesworens inder tydt met advyse van bur gemeesters ende schepenen der stadt Goes sullen vinden in equiteyt te behoorën. 12. Het effenen ende onderhouden van de bermen heere wegen ende watergangen daerin salmen gebruyken de cos tume vande westwateringe. Ende sal den dyck van zeven jaeren tot zeven jaeren gecavelt ende hercavelt werden op condicien als vooren. 13. Soo vele elck van de cavels geestimeert sal zijn te moeten vuytreyckendat sal beneffens de geschoten geinnet werden bijden penninckmeester ende weder in gelde ofte bij rekenynge goet gedaen werden aenden genen die de cavels gebeurt sullen zijn, die geestimeert zijn geit te moeten trecken. ld. Gelyck als vooren is gesegt, zoo werden de berm- duiven ofte slooten gehouden als watergangen, gelyck oock alle slooten neffens de heerewegen werden gehouden voor sprinckwatergangendie respondeeren op eenige heulen inde voorschreven wegen liggende. 15. Ende wat belangt de drye principale hooftwatergangen Archief VIe. dl., 2de st. 1 9

Archief | 1888 | | pagina 257