280 Gasthuis. De gasthuismeesters kregen £7:4 voor achttien roeden schaliedak op drie nieuwe huizen aan het gasthuis1507. In de rekeningen van 1516 en 1518 wordt gesproken van het ruimen van een waterloop en in die van 1530 van een gaj/goele (gargouille) onder tgasthuys." Balans. Yóor dat deze bij de Abdij gebouwd werd, bevond er zich op den Burcht een gebouwdat tot waag diende. Men vindt daaromtrent in de rekening van 1523 dat er 16 betaald werd aan de wed. van Oellaert den zilversmid //over den coop van eenen huyse staende op den Burch streckende achter an der stede balenche." Yolgens dezelfde rekening werd er 8 fi betaald aan Hendrik Polderman kameraar van het kapittel van Westmonster voor een cijns //staande op de hofstede of plaats op den Burcht, daar men in der stede balans gaat" en daarin wordt ook gesproken van tusschen der stede balans en den lijbaertB Het huis op den Burcht dat nu tot balans diendewas vroeger het vleeschhuis geweest althans in de rekening van 1520 wordt er gesproken van eene goot tusschen het oude vleeschhuis en den lijbaert en ook van een beugel om de balans aan te hangen in V oude vleesch huis en voor ijzers in de kozijnen in de nieuwe balans. (De oude balans was achter het stadhuis.) Dit gebouw werd later weder tot vleeschhuis ingerichtof daar ter plaatse voor dat doel een nieuw gestichtnadat de waag bij de Abdij gebouwd was, want in de rekening van 1525 wordt bij de verantwoor ding der cijns, staande op het erf, daar wijlen Oele de zil- versmids huis op stond die Mei 1525 verscheen gezegd daar men nu van achter in de balans gaat" en die Mei 1526 verscheendaar men nu van achter in 't nieuwe vleeschhuis gaat." Ten aanzien van het huis van gezegden zilversmid vindt men in de rekening van 1525 dat Andries Oel- laertsz de zilversmid is jaarlijks schuldig over de huur van den huize staande op den Burchtdaar hij nu ter tijd in woont, 't welk de stad gekocht heeft jegens Jan Clementsz zes jaar en een half gedurende, om 38 4 gr. 's jaars, be-

Archief | 1888 | | pagina 284