288 IV. HAVE N. Toen de Zuid dijk (in 1516) van de haven //gebroken" waswerd er een n inbijt" op bet stadhuis gebruikt. In 1519 werd er in de haven gegraven, om het water een anderen koers te doen nemen en oock het oude cours te stoppene," ten koste van 7 15. Jan van der Clinghe had in het volgende jaar aangenomen te delven in den Mo lendijck" eene nieuwe //creeke," lang 87 roeden //boven wijt 2 roeden, beneden blijvende een roe, en 4 voeten diepe." Met de uitkomende aarde werd de oude kreek dicht gemaakt, omdat die zeer schadelijk was voor den Molendijk mits dat de voirs creke vast an den molendijck ghelegen was ende nye- mande en wilde voirs dijct mits de naerheyt vande voirs creke an nemen te houden dan mit groote costen." In 1536 werd aanbesteed //te crammen ende dijckscap onder die coorde te maecken den moelendyck," over eene lengte van 278 roeden. In de rekening van 1525 komen verscheidene ontvangst- posten voor wegens het leggen van schepen in een dok van de zuidzijde van de haven. In 1525 en 1545 werd iemand naar Zierikzee gezonden om den m,ol te leenen. De stadstimmerman werd in 1526 derwaarts gezonden om tfatsoen vand mol" en in 1535 vaar digde men iemand af om aldaar te vinden eenen meester die hem verstonde te maken eenen mol voor die nieuwe haven." In 1525 werd iemand naar Goes Baarland en elders ge zonden om schepen en horclewagens om de haven uit te diepen. In dat jaar werd 131 9 21 besteed voor het uitdiepen van de haven waartoe eene kwantiteit van pypegaelkensdie uit Goes gehaald werdengebezigd werden. In 1526 werd een aanvang gemaakt met den aankoop van grond voor het graven van eene nieuwe haven benoodigd. In 1529 werd iemand naar Hulst en Axel gezonden, naar Jan en Adriaan van Lamsweerde Herman van Stee land en Jacob Masureel om hun advies te geven over de

Archief | 1888 | | pagina 287