29 dan brachten zij toch gaarne de door den apotheker geleverde drankjes in rekening en anderen vonden het nog gemakkelij ker en fatsoenlijkerom het leveren en rekenen maar aan den apotheker over te latende laatste vergoedde dan den doctor met bv. 25 Gold het dubieuse betalers, dan schreef men S. D. onder het voorschrift, dat wil zeggen: solvat directe, an ders hebben wij een bankroetje. Zoo sukkelde men de gansche eeuw doordoctors en apothekers hielden elkander exceptis excipiendis, niet voor stipt eerlijk. De apotheker bleef intus- sclien de ondergeschikte de minst door de fortuin begunstigde en op het einde van de achttiende eeuw ontbrandde dan ook de twist op nieuw De Bataafsche republiekmet haar vrijheid gelijkheid en broederschap en hare nieuwe regentenverwekte bij de laatsten en bij de burgers een gloed van nieuw leven alles moest worden vernieuwd en verbeterdal wat naar be perking van de rechten van den mensch geleek moest worden verwijderd. De doctoren waren natuurlijk, waar het de onderhavige zaak goldweder conservatiefde wind van renovatie woei dan ook het eerst uit den apothekershoek. Deze, die in 1769 (25 Maart) vruchteloos eene nota hadden ingezonden over het diep verval van hun stand, zonden den 19 Maart 1796, als leden van het collegium pliarmaceuticum eene klacht in over de usurpatie van hun recht door de doctorenmet verzoek de bepalingen van 1624 en 1702 te renoveren en er bij te voe gen, dat de doctoren volstrekt geene medicynen meer mochten leveren en de apothekers volstrekt niet practiseren. De burgers Van dee Heyden Sinclaie en anderen moesten die zaak van alle kanten bekijken en den 29 October bracht de secretaris het volgende vrij verwarde rapport uit Het recht om dit op te richten erlangden zij eigenlijk eerst den 6 Sep tember 1797, toen het hun toegestaan werd zich te separeren van de kruideniers, drogisten, tabakverkoopers en suikerbakkers, waarmede zij tot dien tijd één gilde hadden uitgemaakt. Als drogisten bleven zij echter aan dat gilde erbonden.

Archief | 1888 | | pagina 33