354 In 1510 gingen er naar de nolle van Ylissingen om al daar met de andere staten te communiceeren nopens de inlaag en anders." Ook naar de west-wateringWestkappel en Dijks- hoek gingen er om de gebreken op te nemen. Iemand die in den grooten storm met een paard rondom 't land van Walcheren gereden heeft langs de dijken, kreeg 4 fi, rekening 1511. Van stadswege waren er geweest //te Dijkshoeke, te Vlissingen aan den hoogen dijk, te Veere aan den kijfdijk en elders, om te visiteeren de gebreken van den lande blijkens den laatsten post van het kapittel reizen der rekening van 1511. Zie Boxhoen, II, 379. Den 12 Mei 1526 kwam //de clachte voor Burchr en scepen gedaen bij den lantlieden dattet noot was tot vzekerheijts des eijlants van Walcheren geleijt eenen zorchdijck omtrent Wel- synge." Van stadswege gingen er dat jaar naar O. G. V. in den Haag om te vertoonen de //nootlijch" van den lande van Walcheren en om in de zuidwatering een warendijck" te mogen leggen. Ook naar Koudekerke werden er gezonden met den notaris Mr. Pieter Sohiee om aldaar van eenige ingelandengezworen mannen en anderen te nemen certificatie welk (lees wat) zekerder en profijtelijker ware voor den lande van Walcheren waar de zuidwatering gehouden met bezinken van rijs en steenen of dat men dezelve voor 't zekerste be waarde met te leggen een waerdijckDe baljuw van Hul sterambacht (volgens de rekening van 1528Adriaan van Lamswaarde) was hier ontboden geweest //om te zeggen zijn advies voor de commissarissen, hier geordonneerd om infor matie te doen op de inlaag omtrent Welsinge en andere nood zakelijkheden van den lande van Walcheren," waarvoor hij 2 kreeg1525. De stad leende 125 tot betaling van de dijkers van de nieuwe inlaag te Welsinge en betaalde daarvan 100 in han den van Jacob van Everslaghe //zwager van den rentmeester Adolf Haedinck" en 25 in handen van Jacob Tassart neef van den voorz. rentmeester1526.

Archief | 1888 | | pagina 358