355 Jan de Pare schilder uit den Haag, kreeg f 6 //over dat denzelven den tijt van 30 daghen gevaceert heeft zoe int afzetten vanden hoofden ende andere gebreken vanden lande van Wal- cherëals totte visitacie van dien duer ordonnancie vanden comis- sarissê der K, M.," 1526 en 48 //over tmaecken vander kaerte vanden beworpe vanden eijlande van "Walcheren1527. Er gingen gedeputeerden naai' 't hof ome aldair te houden staene de ordönaïïdie bij den staeten van dezen eijlanden van Walcheren gemaeckt is geweest int voirleden jaer 1527 opt bedrijf vand buijten dijcxe wercken ende om bij allen middelen te beletten tvoirnemen vand plaet en eedelë te we ten dat hëlieden nijet toegelaeten en zoude wordden elcx te moge stelle eene gecomitteerde totten bewinde vand voirs buijten dijcxe wercken1528. Van stadswege werd aan prelaat en edelen van Walcheren een aanbod gedaan om het eiland gedurende zeven jaren te onderhouden mits ten hoogste 10 gr. per gemet omslaande 1528. De vroeger vermelde Adriaan van Lamswaarde kreeg 3 voor het visiteeren van 's lands gebreken in de buiten- dijksche werken 1528. Bij de 9e maand der verpachting van den accijns te Arne- muiden staat vermeld, dat die //was doen bedienen" (niet verpacht) //overmits de inundatie van den lande," 1530. Van stadswege gingen er met Mr. Jacob de Potter, pensio naris van prelaat en edelennaar Mechelen om aan M. G. V. en aan haren raad te verzoeken kwijtschelding van schot voor zeven jaren geheel en voor de volgende zeven jaren de helft ome dezelve penigen dair van comen geëmploieert en gecon- verteert te werdene zoe tot reparatie en refectie vand dicken als tot hoginghe en breedinge der zeivenzulcx den vijfden novembris voirleden deur dongehoorde hooge vloedinghe stroom en inundatie der zee gedemolieert en met diversche grontbrexen gescandalizeert ende gebrocken. Ook werd vrij dom van tol gevraagd voor de steenen en het rijs dat voor de herstelling zou aangevoerd worden, 1530.

Archief | 1888 | | pagina 359