XX. DE GESCHIEDENIS VAN HET VADERLAND IN HET ALGEMEEN. 390 PHILIPS II. Twee boden brachten in 1500 bericht van de geboorte van onzen prins"1 (later keizer Karel V). De eene kreeg daar voor 10 en de andere 5 fi. Te Westmonster en te Sint Pieters werd er geluid. Het volgende jaar werd door den koster van Westmonster geluid en gebeierd, wegens de blijde tijding //van het huwe lijk gemaakt tusschen hertog Karei, onzen jongen prins en 's konings dochter van Frankrijk." Zie Wagenaar, IV: 317. De koster kreeg daarvoor 5 fi. In 1501 kwamen er brieven van de geboorte van onze jonge prinses te Brussel. De kosters van Westmonster en van Sint Pieter kregen weder 5 omdat zij geluid hadden voor de blijde tijding der geboorte //van onze jonge prinses, genaamd Elizabeth." In 1503 kwam er andermaal tijding //van de geboorte van onzen jongen prins in Spanje" en in 1505 werd er 18 gr. betaald aan Jan den schatter met zijn gezellen //over dat bij de vieren gemaect beeft lanx der stede ter blijder tidinge vad geboorte vand jonge dr. va ons conync." In 1503 werden er naar Mechelen gezonden //om O. G, H. met de andere staten van den lande welkom te heeten en aan te hooren zijne maning in de dagvaart Zie Wagenaar, IV 322. Toen bij in dat jaar te Antwerpen was, werd hem //tot zijner genade ernstige begeerte" 50 geleend. De koning van Gastilië O. G H. kreeg een stuk rijnwijn van 4 amen min een half kwartier, gekocht voor 1:13:4 liet aam en de koningin tot bare eerste inkomsteen stuk rijnwijn van 3 amen gekocht voor 2 bet aam. Bovendien kregen zij nog ieder een //pinsoen wijns van anceroes," gekocht voor 30 Q het pinsoen, 1505. Zie Wagenaar, IV 328. In de rekening van 1507 is een hoofdstuk van //kosten,

Archief | 1888 | | pagina 394