396 O. G. H. geanticipeerd heeft om gesteld te worden uit de ■momborine en voogdij en anders, 1515." Zie Inventaris n°. 1033. Het woord anders zal wel slaan op anderezaken, niet betreffende Kakel V, daar veel meer geleend werd, dan voor hem noodig was. In de rekening van 1515 wordt, bij wijze van memorie, aangeteekend eene som van 275 losrente, den penning 15 gehj'pothekeerd op het schot, dat de stad jaarlijks schuldig is en ook op de domeinen van O. G. H. en alzoo deze kwar tiermeesters geene handeling van deze penningen gehad heb ben zoo wordt daarvan geen ontvang en uitgaaf gemaakt." KAKEL (V). Van zijne inhuldiging hier ter stede vindt men op f°. 139 v. v. van de rekening van 1515 het navolgende verhaal Op Maandag 14. dag van Mei 1515 na den noenedeed hertog Kakel, prins van Spanje, aartshertog van Oostenrijk, zijn blijde en eerste inkomst binnen deze stad van Middelburg en werd gehaald triumphelijk met vele schepenbootenroei- baardsen en galjoten, zoo van deze stad, als van Goes, Rei- merswale en Veere en zijn persoon kwam in de groote galjoot van mijnheer van Beveren en kwam daarmede ter havene in en langs den noorddijk kwamen de drie schutterijen en veel andere personen van Arnemuiden, elk met een brandende toorts in de hand tot aan de stad en bij de stad komende tusschen de twee steigers buiten de Noorddampoort, is hij op en aan land gekomenaldaar mijnheer de prelaat ten voorsten en daarna B. B. S. R. van de stededie hem presenteerden te weten de baljuw de roede van justitie en heer Jacob van Dombürg ridder, burgemeester, de sleutel van de stad, dewelke O. G. II. hunlieden wedergaf, en zijn alzoo voortgegaan al de geeste lijken in de processie vooren komende bij den steiger staande buiten de Noorddampoortwas daar een schavot ge maakt tegen denzelven steiger overmet Adam en Eva en over d'andere zijde van de haven was gemaakt een blokhuis

Archief | 1888 | | pagina 400