402 van prelaat en edelen van Zeeland in de bede van 400000 Philipsguldens O. G. H. geconsenteerd bij al de staten van zijne landen van herwaartsover tot zijne reis naar Spanje." Betaaldleest men in dezelfde rekening Balthazar van Borssele deken van de schipluiden op Arnemuidenover dat hij bij ordonnantie van de wet zes schepen bezorgd heeft om Eombout van Mechelen" (elders kapitein genoemd) //met zijne knechten uit den lande te voerenten tijde als de ko ning naar Spanje gereisd was." BoxhornII 388. Toen de koning hier was, 1517, speelden //die van Veere" een spel voor het stadhuis. De koster van Sint Pieter kreeg 3 omdat hij gedurende zes weken geluid had over de ziel van den keizer (Maximi- liaan) 1518. Zie Wagenaar, IV: 421. De keizer (Karel V) kwam te Vlissingen1519. //Be taalt leest men in dezelfde rekening bij ordonnan van-der wet dien vader retherycke over den eersten prijs gheordöneert bij B. en S. va scoonst te vierë ter blijder compste van ons ghenadighen heë den Co wt Spaengien xx gr., die vande gorstrate over den ijeu prijs xij fi gr. en die va de wal over den iij™ prijs viij .6 gr." Zie Wagenaar, IV422. Volgens de rekening van 1539 werd de K M. van Nieu- werhaven afgehaald en binnen het eiland Walcheren gebracht, vervolgens vergezeld naar Zierikzee, Goes en Dordrecht, door elf schippers van Middelburg en Arnemuiden en twee Spaan- sche booten Ieder schipper werd betaald voor zichzijne bootsgezellentrommelslagerspijpers en fluiters Jan Cornsz Grick schilderde 36 banieren a 2 fi elk Een ander schil derde er nog diverse voor 3. Een van de burgemeesters was zeven dagen mede op reis - naar Dordt. Er werden de volgende geschenken gegeven aan het gevolg des keizers de lakeien 20 fi de officiers van de cave 20 fide fouriers 10 fi de officiers van de salie 4 fi 6 gr de portiers 8 .0de schalmeiers en trommelslagers 13 .6 4 gr., de deurwaarders van de kamer 10 fi, de secretaris 20 fide trompetters 20

Archief | 1888 | | pagina 406