433 tot toelichting, nu en dan iets opteekenen betreffende de heer lijkheden of de dorpen in de buurt der heuvelen. Omdat er geene natuurlijke tijdsopvolging van het ontstaan der dorpen en steden bekend iskan ik geen chronologischen regel volgen en zal ik eerst eenige woorden doen voorafgaan over Mid delburg, Vlissingen, Yeere en Arnemuiden, omdat men in de onmiddellijke nabijheid dier plaatsen geen bergjes meer vindt, en opgeven de heerlijkheden, waar zij ontbreken. Dit voorafgegaan zijnde zal ik aan den westkant beginnen en afdalen naar bovengenoemde plaatsenen daarbijbij wijze van een statistisch overzicht opgeven welke nog bestaan en welke niet en tevens wat er van eiken berg bekend is. Middelburg. Onmiddellijk bij Zeelands hoofdstad ziet menzooals wij reeds opmerktengeene bergendochwanneer men een blik op de kaart slaat, dan is het alsof zij Middelburg als een gordel omringenongeveer zoo als men tegenwoordig schiet- torens en forten op eenigen afstand van vestingen bouwt Dit ontbreken zal wel grootendeels verklaard moeten worden uit de veranderingenwaaraan de terreinen om eene stad en dat wel om eene vroeger versterkte plaats, onderworpen zijn geweest. Men zou geneigd zijn het terrein te recon- strueeren, en de huisjes en wallen door eenige bergjes willen vervangen. Dit kan niet; en ik moet mij tevreden stellen met Middelburgs verhouding aan te geven tot het overige van Walcheren. Van Middelburgs oorsprong is evenmin iets bekend als van elke andere oude plaats in Walcheren. Men moge zijn begin stellen in de 9e eeuw, zijn allereerste begin zal wel ouder kunnen zijn. Zelfs de naamsoorsprong is duister; immers, wanneer men bedenkt, dat die plaats niet midden in Walche ren lagmaar dicht bijmisschien wel vlak aan zeedan kan althans die naam geen middelpunt van het eiland aanduiden.

Archief | 1888 | | pagina 437