435 tijds in schorren en plassen. Zij werden ten westen van de stad afgedamd door een damdien men nog den Seisdam heet en ten oosten door een anderen dijkdie nu nog de Dam" wordt genoemd. Zeer waarschijnlijk vormden de geulen van het zeewater een reservoir rondom de stad; later althans deden dat de watergangeneen groot deel van het water uit den polder liepen loopt nog naar een boezem rondom de staden van daar door kanalen naar zee; van deze waren wel de Arne en de Welsingsche watergang de voornaamste. Toen de stad zich ontwikkelde, maakte men in de slikken der Arne, aan den oostkant, dijken voor eene haven naar Arnemuidendat is naar de toemalige reede en uitgebreide schorrenallen in dien Arnestroom opgewassenbleven het eigendom van Middelburg. Aan koopen en verkoopen heeft het in den loop der eeuwen niet ontbroken; en toch liggen er nog uitgestrekte streken lands rondom Middelburg, die men Stads-ambachten noemt; en de Arnedijk zelve, onze eerste haven dus, is volgens Ehrlich nog terug te vinden in het begin van den ouden Veerschen weg en hare dijken liggen ge deeltelijk nog bij Arnemuiden en zijn op ons kaartje afgebeeld. De stadsbezittingen aan de zuid-oostzijde worden voor een groot deel Hayman-landen genoemd; wat dit woord beduidt is onbekend. "Verheije van Ciïïeus meent, dat Hayman- landen laat ingedijkte schorren zijn. Met het oog hierop is er misschien eene verklaring te vinden voor het feit, dat men op die terreinen geene bergen vindt; intusschen mogen wij niet vergetendat in die streken sedert lang vele buitenplaat sen hebben gelegendat men van dien kant de vijanden wachtte en dus het terrein nivelleerde en zelfs dat men in 1535 een wijde haven met flinke dijken heeft aangelegd, zoodat dus het terrein veel moet zijn omgewerkt. "Wandelt men langs dien havendijk, dan zou men meenen voorbij den voormaligen kruitmolen //de Grenadier" een door- J. Ehrlich, Bijdrage, Middelburg 1848.

Archief | 1888 | | pagina 439