436 gegraven vluchtberg te zien, te meer omdat dit stuk bouw land doorgaans //de berg" genoemd wordt; men zou zich vergis sen omdat die hoogte niets anders is dan het overblijfsel van opgehoopte slib uit de laatste uitbaggering van die tweede haven, in het laatst der vorige eeuw verricht. Aan den noord- en westkant der stad maken de bezittingen de gronden uit van de oude heerlijkheden Noordmonster en het Seisambacht; dit laatste bevat ook Poppenroeden-ambacht en Overdamme. Volgens sommigen zou die laatste naam te ken nen geven, dat daar, behalve de Seisdam, nog een anderedam is gemaakt Van vroegere bergjes in die streek is mij niets bekend gewordenen evenmin van heuvelendie vlak bij de stad gelegen hebben in dat deel van de heerlijkheid Koude- kerkedat zich ten zuid-westen tot de stad uitstrekt behalve een verdwenen berg, dien ik vermelden zal. Aan de noord zijde der stad, rondom den ouden weg, dien men, naar eene vroegere herberg //de Nadorst" noemt, liggen hooge weiden; misschien zijn daar bergen geweest. In de stad zelve is niets, dat aan bergjes herinnert; misschien zouden lijsten van oude namen van woningen zij bestaan nog van het laatst der 16e eeuw op iets kunnen wijzen; ik ken slechts op een deel van de wallen van oud Middelburg den Molenbergdie nu slechts huizen en geen molen meer draagt; deze is wellicht oorspronkelijk een berg geweest, doch er is niets van bekend. Vlissingen, Vee re, Arnemuiden Vlissingen, veel jonger dan het zoogenaamd Oud-Vlissingen was oudtijds een eilandje, van Walcheren door de Wijtvliet gescheiden en een overzetveer op de overliggende eilandjes. Er is niets van bergen te zien. De tabel van 1834 vermeldt aan de oostzijde der stad een heuveltje, drie meters hoog, dat misschien, zegt de opgaaf, aan een vroeger buiten behoord heeft. Dit is mogelijk; in vroegere eeuwen reeds hebben de

Archief | 1888 | | pagina 440