437 toenmalige buitenverblijven moeten bukken voor strategische oogmerken. Van dit bergje is nu niets meer te zien; doch oude menschen b. v. de tachtigjarige landman Daane die in die buurt gewoond heeft, speelde er meermalen op in zijne jeugd. Iiet lag tusselien de stad en het zoogenaamde rechter kroonwerk. Bij het weggraven is niets belangrijks gezien. De heerlijkheid Oud-Vlissingendie aan de zeezijde ge legen heeft, had een gehucht, dat geheel te niet is gegaan zoowel door toedoen der nieuwe stadals doordatbij het ontstaan der steden, de landbewoners liever het onveilige land leven vaarwel zegden. In die heerlijkheid ontbreken de bergen. Veerejeugdiger dan het vlak daaraan grenzende Zandijk ofschoon, naar men meent, reeds in 10e eeuw bekend, heeft op zijn eigenlijk terrein geen bergjes, en evenmin heeft dit het stadje Arnemuiden; het is voor beide te begrijpen; Veere was een veer op Kamperland, toen Zandijk reeds aanzienlijk was, en Arnemuiden is eerst in laten tijd 1438 op de tegen woordige plaats gebouwd; het oude Arnemuiden, aan den mond der Arne gelegenheeft voor de zee moeten wijken en in de 17e eeuw heeft de zee haar prooi weder moeten af staan aan den landbouw. Jam Seges est, ubi Troja fuit! Op die nieuw bedijkte polders zijn natuurlijk geen bergen en evenmin op het beperkte nieuwe stadsterrein van Arne muiden ofschoon dit oud land is. HEERLIJKHEDEN OE POLDERS ZONDER BERGEN. Tusselien Arnemuiden en het Nieuwland liggen nog eenige kleine polders, alle van jeugdigen datum en dus zonder ber gen, evenals het groote, vroegere eiland Nieuw-en St. Joos- land, dat in historische tijden uit schorren en geulen bestond, en als ondiep vaarwater eene belangrijke rol heeft gespeeld in de zeegevechten uit den tijd der graven. Niets herinnert aan bergjesniettegenstaande het zoogenaamde Oud St. Joosland zeer oud schijnt te. zijn. Slechts deelde mij de geneesheer

Archief | 1888 | | pagina 441