438 Walhaven mede, dat men, nabij de laatste plaats, nog van een Dijkstal spreekt, die wellicht eene herinnering is aan eene oude stelle. Op de heerlijkheid Mortiere kom ik later terug. Aan den noordwestkant van Walcheren ligt de groote Oranjepolder; hij is eerst in 1618 bedijkt en kan dus geene bergen hebben. Men vindt ze natuurlijk ook niet in de nieuwe polders aan de noordzijde van Walcheren; geen enkelen zelf op de gronden van de heerlijkheid van de Vrouwepolder niettegenstaande het dorp van dien naam, dat op en aan een dijk is gebouwd, zeer oud is; het was reeds zeer bevolkt in de 14de eeuw. Het ontbreken der bergjes doet denkendat al die gronden eerst bewoond zijn geworden, toen men geene bergen meer noodig had. In hetzelfde geval van late bedijking 1372 verkeert ook de heerlijkheid Boonendijke, in de buurt van Vlissingen, zoo dat men daar ook geene heuvelen vindt. Ten zuiden van Boonendijke teekent Dkesselhuis een zee-inham, de Duvelée, met het jaartal 1295. Oud Vlissingen bezit, zooals wij opmerkten, geene bergjes meer en evenmin het terrein van Domburg binnen of intra castéllum. Westkapelle, zoowel het Westkapelle buiten als het West- kapelle binnen en het in oude charters vermelde, bij West kapelle liggende Wuijtkensdorp of Koudorp, bezitten ook geen berg, en dat is opmerkelijk, omdat men hier zeker een van de oudste plaatsen van het eiland ontmoet. Men kan het, dunkt mijalleen hieruit verklarendat de gronden hooger moeten gelegen hebben en dat er dus geen gevaar meer be stond voor overstrooming op die bij de tegenwoordige duinen gelegene streek, toen men de bergen maakte. Zij kunnen er ook geweest, maar verdwenen zijn. In de heerlijkheid Werendijke ligt geen berg. Ook in de kleine heerlijkheid St. Janskerke en in de vroe gere heerlijkheid Bijnsburg, waarin laat bedijkte landen, ligt geen berg; doch in de overige vinden wij altoos minstens een.

Archief | 1888 | | pagina 442