439 HEERLIJKHEDEN MET BERGEN. Heerlijkheid Domburg-buiten. "Wij beginnen met den zeekant. Aan de noordzijde van Westkapelle ligt een groot stuk van de gesplitste heerlijkheid Poppekerke; dit gedeelte dier heer lijkheid heeft ook geen berg, evenmin als het reeds vermelde territoir van Domburg, hetwelk, zooals bekend is, door zijn strand bij Numismatici en Historici vermaardheid verkregen heeft. Het uitgestrekte gebied van Domburg-buiten bezit ook slechts een berg, en dit is niet te verklaren uit de na bijheid der duinen; er liggen sommige bergjes dichter bij de duinendan een groot stuk van Domburg-buiten. Een hoog duin te Domburg noemt menden hoogen Hill"; of dit aan een overstoven berg herinnert, weet ik niet. Domburgs naam is onverklaarbaarelders 1) heb ik de gissing gemaaktdat die naam niet van Dominus of Duinen of Dingen zou afkomen, maar, evenals de meeste plaats namen in dit eiland, van een eigennaam; althans Domis en Domus was een vroegere mansnaam en de daarvan afgeleide famieljenaam van Dommisse is in Walcheren nog zeer bekend, ook bij het landvolk. Van Domburg begint een der voornaamste watergangen; deze stroomt door de heerlijkheid Aagtekerke naar Middelburg en is nog een waterweg; te Middelburg zoowel als te Dom burg kent men nog een Schuitvlot, de afvaarplaats van vlotten en schuitjes. In de heerlijkheid Domburg lag weleer het klooster Kerkwerve of St Jan ten Heere; volgens Dresselhuis moet dit zijn //ten Heede en die naamdie veel verwantschap aantoont met Heidezou dan ook een meer droog land beteekenen s). 1) Tijdschrift, Nederlandscke maatschappij van Geneeskunde1885. 2) De heer K. 13aaut maakt uit oude Westkapelsche bescheiden op, dat Hyde hoog strand beteekende (moudeliuge mededeeling).

Archief | 1888 | | pagina 443