443 en ofschoon geen stedeling meer dien weg rijdt, loopt toch nog altoos een voetpad dat de kortste weg blijft voor wande laars naar het oude Domburgsche strand langs dien lang vergeten berg. De berg lag dus oudtijds aan een voornamen weg. De aan den overkant van den weg gelegen hofstede van Gr. Vermeulen staat met den berg wel niet in verband. Volgens oude kaarten lagen er eenige huisjes in den Six-weg. De berg staat niet meer op de kaart van Hattinga en was dus toen reedsevenals nuafgegraven en bouwland. De tabel van 1834 geeft hem 2 a 3 M. hoogte. Het stuk land, waarop het overschot van den berg, een paar M. hoog, nog duidelijk is te zien, heet nog //de bergmeet," een naam, die zeker zeer oud is en herinnert aan het Zeeuwsche woord gemet en het oude woord madeEngelsch meadowvoor weiland. Niemand van de omwonende landlieden wist, dat daar ooit een berg had gelegen, doch het werd hun duidelijk, toen ik hun het aanwees. De sedert onheugelijke tijden bebouwde grond is door zijne verhooging en door de omgeving nog duidelijk als een berg te erkennen; intusschen is het land met de naburige stukken vereenigd; de vroeger rondom den berg geloopen hebbende sloot ontbreekt nu voor een derde, doch heeft nog steeds een eigenaardigen vorm. Naar het terrein te oordeelen moet het een groote berg zijn geweest. Het landthans bebouwd door zekeren in de buurt wonenden Padenier, heeft nooit iets bijzonders opgeleverd. De oorspronkelijke uitgang is natuurlijk moeilijk te bepa len; lag hij naar den weg toe, dan had hij eene zuidelijke of zuid-oostelijke richting. 3. HEERLIJKHEID AAGTEKERKE. Gemeente A ag te kerke. De zuidelijke berg van Aagtekerke ligt aan den //Bergweg," ver van het dorpeen klein half uur van de duinennabij Archief VI*. dl., 3ds st. 32

Archief | 1888 | | pagina 447