40 Chirurg, en van het Coll. Pharm., terwijl de opbrengst dier boeten zou worden genoten door de kassen dier collegies." Den 24 Bebr. 1798 werd dezelfde gunst om medicynen te leveren toegestaan aan Eredekik Coenelis Wisse die op het einde was van zijn chirurgyns examen. En hiermede was waarschijnlijk de zaak voorgoed in orde; ik kan niet gelooven dat er na de instelling van de Depar tementale Commissie van onderzoek en toevoorzigt in 1804, waarvan van Solingen voorzitter was wettelijke wijzigingen in die bepalingen zijn gebracht. In 1818 kwam de nieuwe wetgeving; en deze, zoo als bekend is, verbood het leveren over geheel Nederland behalve bij geheime ziekten en adusum exteniporaneum dat is bij onverwachte gevallen. Men verwondere zich nietdat de doctoren met hand en tand hun zoogenaamd recht verdedigden; zij bekenden het ze! ven zij zouden met visites alleen geen bestaan kunnen vin den zij zouden onnoodig duurder moeten wordenzij zouden de armen niet meer voor drie stuivers per visite of voor niet kunnen helpen enz. enz. En waarlijk, ik geloof, dat zij er goed bij voerenalthans ik heb onder mijne papieren nog de jaarrekening aan eene burgerjuffrouwdie in de maand Augustus stierfzij bedroeg juist 100 pond of 600 gulden, terwijl haar inwonende dochterdie ook ongesteld wasnog van denzelfden doctor de Lang een notaatje kreeg van f 120 Hebben de doctoren zich als eerlijke burgersaan de ver ordening gehouden? het tegendeel schijnt te blijken ik heb vóór mij geschreven en gedrukte rekeningen voor practijk en geleverde medicamenten van doctor J. R. de Yassy (1813) doctor B. Dobbelaee de Wind (1807) doctor J. P. Staal (1816) die respectivelijk in 1799 1799 en 1813 gepromoveerd waren en zich kort daarop en alzoo na 1797 vestigden, zoodat zij geen verlof hadden om medicynen te leveren. Yan den laatstendie in Parijs den titel van chirurgiae

Archief | 1888 | | pagina 44