448 de producten, die intusschen een hoogen ouderdom moeten bezittenen voor huiselijk gebruik veel minder geschikt zijn dan gewoon krijt. Zij vormen kleine en groote kogelvor- men, uit groote en kleine bolletjes bestaande, en bij aanra king fijn stof afgevende dat microscopisch beschouwd niet georganiseerd bleek te zijn. Prof. Reuvens deelde in der tijd mede, dat het krijt, dat men in den Luycksberg vond, geen gewoon krijt was maar uit iets anders bestond, misschien uit plantenasch. Wij hebben omtrent de onderhavige krijtballetjes betere opga ven. Eene analyse van dr. Seelheim te Utrecht gaf als uitkomst De stof bestaat dus uit Zwavelzure kalk of gips (CaSo4-j-2BÏ2.0) 83.2 Pliosphorzure kalk (CaO.Po6) 6.3 met vocht en kleine onreinheden. Het zijn dus concreties van aardachtig gips met een weinig pliosphorzure kalkterwijl gewoon krijt uit koolzure kalk be staat. Er blijkt uit, dat die bolletjes in den grond gevormd zijn en dat zij in vorm en aard overeenkomen met hetgeen in de leerboeken der mineralogie wordt opgegeven als knol en Gekröse vormende concreties van aardachtig gipsdie zeker zeer oud zijn, doch zich in den berg zouden kunnen vormen, ten minste na verloop van vele eeuwen, wanneer de grond met zeewater is doortrokken geweest en onbeweeglijk is blijven liggen Mij komt het waarschijnlijk voor, dat die bolletjes ouder zijn dan de berg. Verder heeft ook deze berg niets opgeleverd. Veen of palen zijn niet ontdekt. Kalk Zwavelzuur Water Phosphorzuur Aluinaarde en IJzeroxyde 32.3 38.7 21.4 2.9 3.5 0.2 Zand 99.0

Archief | 1888 | | pagina 452