449 Heerlijkheid S er oos kerke en Hond eg em. Ook deze groote heerlijkheid, waarvan het noordelijk deel zeker laat is droog gewordenbevat slechts twee bergjes in haar zuidelijk gedeelte en tusschen die beide is het dorp ontstaan dat zijn naam aan een ambachtsheer heeft ontleendof liever aan erfgenamenwant het heette oorspronkelijk Alartliskints- kerke x)het wordt dan ook in de wandeling Straskerke of Serooskerke genoemden de naam Allaart is ook thans nog in die buurt een bekende eigennaam. In tusschen kan men wel aannemendat de streek bewoond is geweestvoor dat de kinderen van heer Allaart er een dorp deden ont staan. Opmerkelijk is het, dat een der bergen eigenlijk in een andere, later met Serooskerke vereenigde heerlijkheid lag t. w. in Hondegem, een naam, die zeker zeer oud is, en misschien met den naam der Schelde de Honte" in verband staat. Lage landen teekent de kaart van Pické niet aandan alleen ten zuiden van den Luycksberg, bij de hofstede Wervenlieve, een naam die ook oud klinkt. Dat men ten N. van Serooskerke in de vroegere heerlijk- Rijnsburg geene bergen vindt, is reeds vermeld. 5. HEERLIJKHEID SEROOSKERKE. Gemeente Serooskerke. Nabij dit dorp doch aan den ouden wegdie thans niet wordt gebruiktomdat hij door een korter stuk van den straatweg wordt vervangen, ligt de door den landman Lou- werse bewoonde hoevede Luycksbergdit is de naam van den 1). De heer Broekema Nomina geographica Neerlandica) houdt ook Seroos kerke voor verbasterd van Alardskerke. Ik deuk het ook, doch het zou kunnen zijn, dat Joos en Arend kinderen van Allard geweest zijn, en dat daarvan Serooskerke en Straskerke afkomt. Evenals Allaard, zijn Joosse en Arendse hier gewone boeren-nameu.

Archief | 1888 | | pagina 453