453 Heerlijkheid Gapinge. Deze heerlijkheid heeft slechts éenen berg, want de zui delijke ofschoon vlak bij het dorp ligt eigenlijk in Sehellag derhalve op de grens van twee heerlijkheden, en dit doet het gewicht van den berg uitkomen. Het kerkdorp is rondom de kerk gebouwdmisschien zijn de achterterreinen iets lager doch zeker niet veel. In den omtrek liggen hier en daar lage weiden, meestal zuidelijk. Ter Gapinge, zoo noemen het de boeren, is, volgens Dk.es- selhuis zoo genoemd, omdat daar een water moet gelegen hebben, dat 6raping zou moeten geheeten hebben. Ik kan dat vermoeden niet deelen en denk liever, dat de naam te kennen geeft, dat daar tusschen de bewoonbare schorren langen tijd eene gaping is geweest. Juist in dat lagere deel kunnen de gronden hooger opgewassen zijn en kan de berg op de grens hebben gelegen. Misschien lagen ook de drie laatst vermelde bergen op de grens dier Gapingwaarin later de landen van Rijnsburg zijn opgewassen. Ik heb gelezen van een in 1794 95 te Gapinge weggegraven berg, waarop eene woning is geplaatst; ik heb dien berg niet terug gevonden. 7. heeelijkheid gapinge. Gemeente Vrouwe pol der. Op den wegdie van het dorplangs de hedendaagsche hofstede Gapinge naar de schorren liepligt de berg van den heer notaris Tak. In 1834 had hij 9 M hoogte, en thans nagenoeg 8 M., doch hij is rondom vertikaal afgegraven, zoodat men den inhoud kan beoordeelen. Hij wordt nog af gegraven en is dus niet beplant; de grond wordt in den om trek verspreid. Het stuk land, waarop de treurige maar indrukwekkende aardhoop ligt, is aan drie zijden rond, en aan de vierde on regelmatig en met eene sloot omgeven. De omgeving is bijna

Archief | 1888 | | pagina 457