4.55 hoogeren grond gevonden. Ofschoon Hattinga hem een berg noemdeheb ik hem niet afgebeeldomdat er op de kaart van Visschek daar ter plaatse wel een molen is afge beeld doch geen berg. Het is ook mogelijk, dat die stukken steen overblijfsels zijn van een gebouwtje. De heerlijkheid Schellag. De Schellagsche sprinkdie van Gapinge komt en haar wateren weldra in den Veerschen watergang zeewaarts afvoert, vormt de grens tusschen de heerlijkheden Gapinge, Schellag en die van Sandijk; thans heeft het water, meen ik, een eenigszins anderen loop. Er lag een berg vlak bij en zuide lijk liggen lage weiden. De heerlijkheid Schellag heeft zeer vele lage weiden en had een kerkdorpje, dat nog bestond in den tijd der onlusten in de 16° eeuw; zijn naam, aan het ambacht ontleend, was blijkbaar zeer oud, maar het dorpje uiterst nietig; in 1530 telde het volgens v. d, Aa slechts 15 huizen Smallegange heeft nog stukken muur van de kerk gezien doch thans kan men u slechts de begraafplaats aanwijzen; deze is thans bouwlandwas vroeger aangenaam met boomen beplant en is dus vaak omgeploegdeen enkele maal vindt men nog eens een oud muntje, doch hoogstens uit den tijd der Vlamingen en nooit iets bijzonders, Het kerkhof is echter zeker eens een berg geweest; het terrein is nog heuvelachtig en het naburige hofje van Bogaabt ligt ook nog op een deel van dien vroegeren berg, ïk neem hem daarom op in mijne opsommingals n°. 8 8. HEERLIJKHEID SCHELLAG. Gemeente Vrouwe polder, Er is verder niets van te zeggendan dat die berg door lage kleiwegen met Middelburg, Vere en Kleverskerke was vereenigd. De Veersche watergang liep in de nabijheid en in

Archief | 1888 | | pagina 459