•tl doctor verworven had en niet dien van medicinaeen die dan ook meer bekend was als operateurweet ikdat hij zijne apotheek in het achterhuis zijner woning met vrijen achter uitgang (hoek van de St. Pieterstraat en Balans) hielden zóó deden ook zijne voorgangersdr. de Lang b.v. woonde in het groote huis in de Noordstraat L 124, dr. J. P. Erjie- rins in den Langedelft B 147, dr. A. v. Solingen in de Korte Gortstraat I 344, alle huizen met achteruitgang. Doctor de Lang, die eene groote practjk had, hield er een gegradueerd apotheker op na, den heer Menalda. De chirurgenop wie natuurlijk het quidquid delirant n Beges plectuntur Achivi" van volle toepassing washielden het leveren nog langer vol dan de doctoren en moesten zich dan ook wel eens eene beboeting laten welgevallendit laatste trof zelfs leden van de provinciale en stedelijke geneeskundige commissiën Het moge nogmaals tot hunne verschooning gezegd wordendat de toenmalige chirurgie die meestal in gevallen bestonddie ten huize van den heelmeester werden behandeld en waarbij steeds zalven en ceroenen wieken en windsels causticaanaleptica of epilotica te pas kwamenmoeielijk zon der leveren behoorlijk kon worden uitgeoefend. Yoegt er nog bijdat de oudere chirurgen scheerwinkels hadden en daaruit hunne clientele verkregen, en men zal begrijpen dat de heel meester te eerder verviel in de oude zonden van leveren. De laatste barbierszaak was van bovengemelde E C. Wisse Noordstraat L 186, die, in 1799 gepromoveerd tot aan zijn dood 1831? uit het barbieren ging, en //propter res //angustas domi" zich zeiven den dood berokkende doormidden in eene sterke aangeziehtsroos in den vroegen morgen naar zijne klanten uit te loopen. Thans zal geen doctor meer eene rekening durven uitschrij ven voor geleverde medicamenten geen apotheker zal meer als doctor zieken gaan zien en mag men veilig aannemendat deze scheiding nuttig werkt in het belang der maatschappij. Archief VIe. dl., lste st. 4

Archief | 1888 | | pagina 45