457 damme, lag weleer nog een berg, dicht bij de hofstede, die nog bekend staat als //de kruitberg;" hij lag vlak tegenover een doodloopend wegje, dat eens wellicht naar den Gapingschen heuvel liep, Aan de noordzijde zijn weiden die thans nog des winters onder water staan, Yan dit bergje is zoo goed als niets meer te zien. De hof stede vroeger buitenplaatsbehoort den heer Rooze te Brig damme Deze reeds bejaarde man zeide mij er slechts het oploopende terrein van eenen berg te hebben gekend, en dat zijn grootvader nog den man gezien heeft, die den berg had helpen afgraven, doch de thans op den kruitberg wonende landman Kwekkeboom meent, dat er twee bergen moeten ge weest zijn, beide dicht bijeen en vlak achter de hofstede. Yan den eenen heb ik niets kunnen bespeurendoch de andere ver raadt nog duidelijk zijn vroeger bestaan door dat het bouwland in het midden oploopt. Stellen wij dat het 150 jaren geleden is, dat Kempe, zoo heette die arbeider, den berg heeft afge graven, dan verklaart het zich, dat hij niet meer staat op Hattinga's kaart, doch het kan dan toch ook niet zijn ge weest de berg, waarvan Shallegange omstreeks 1690 schreef, dat hij hem onder Brigdamme tot beneden toe had zien afgra venzonder dat er iets bijzonders voor den dag kwam -1). Intusschen heeft het land, waarop die berg gelegen heeft, nooit iets opgeleverd, waaruit men de beteekenis van den berg zou kunnen opmaken: geene muntjes, geene palen, alleen zegt de overlevering, dat men onder in den berg twee, onge lukkig ledige, zoogenaamde Keulsche potjes vond, waaronder men potjes verstaat van grof, grijs aardewerk De oude uitgang is niet meer te zien. Heerlijkheid Poppekinderendorp. Deze was niet groot en isnaar den naam te ooi'deelen jonger dan Schellag; zij is zeker de bezitting geweest van de Chronijk van Zeeland, bl. 314.

Archief | 1888 | | pagina 461