459 Een voetpad is er niet en zon ook thans geen nut doen omdat de hoeve aan de andere zijde haar uitgang heeft. Overal zijn lage weilanden tusschen liof en berg. Hij is thans met gras begroeid vroeger met kooiendie aan den noordkant slecht, aan de zuidzijde zeer goed groeiden. Men ziet den berg, dien Hattinga vergat, het best ten oosten van het zoogenaamde Huisje ten Halve, bij den veel jongeren straatweg naar Veere, overal door weiland omgeven. De vorm van de door eene sloot omringde weide toont als het ware aandat men haar zoo voor den berg heeft ingericht. Bij het afgraven lag er rondom den berg eene nu gedempte soort van vijver, met vele kleine palen er in, die nu nog in den grond zitten Leerdam meendedat het overblijfsels waren van een vroegeren dam en volstrekt niet van wat wij thans eene paalwoning noemen. Hij deed met twee arbeiders de afgraving zeer nauwkeurig, omdat hij zelf naar opheldering verlangde, doch alles te ver geefs, ofschoon hij ruim 6000 voer afvoerde; hij schatte hem op 15 M. en den omtrek van den bodem minstens op 200 M. weleer werd liij dan ook voor een der hoogsten gehouden van Walcheren. Eenige voeten onder den top vond men een uit twee lagen steen gevormd fondament; de steenen, door zeer vast cement vereenigd, waren meestal verglaasd en grooter dan de gewone Zeeuwsclie moppen; hij rekende, dat drie steenen niet dan met moeite door een man zouden te dragen zijn. Zij vormen thans het fondament van een huisje vlak over zijne woning in den Karelsgang. Er heeft dus op dien berg een gebouwtje gestaan van steenen van de oudste soort, zooals men onlangs on der Domburg heeft gevonden op de weide //met het ijzeren hek" en waarvan een bewaard wordt door het Zeeuwsch genootschap. De berg bestond uit slechte specie en uit zeer verschillende soortenzandkleigoede zwarte aardeasch alles dooreen doch zoo, dat men goed kon zien, dat die grondsoorten van verschillende plaatsen waren aangevoerd, om den berg ste- Archief Vle. dl., 3de st. 33

Archief | 1888 | | pagina 463