461 die duinen bevatte en den Reigershilldie waarschijnlijk ook een vliedberg is geweest. Daar, bij Yeere, hadden vele aan slibbingen plaats, maar ook vele oeverafscliuivingen. Ten zui den van Yeere lag de reeds uit de 12° eeuw bekende, maar ver moedelijk oudere heerlijkheid Sandijk; er ontstond een dorp en men vond er het kasteel Sandenburg, de beroemde woon plaats van het geslacht van Borssele. Men zegt dat Wol- eaart van Borssele de gemaal van Gravin Jacoba er een zanddijk liet bouwenwaartoe zand genoeg in de buurt voorhanden was; volgens sommigen intusschen zou die bezande dijk slechts een verhoogde weg zijn geweest, doch hoe ook, de bergen bewijzendat er te voren menschen hebben gewoond. Yan de vier bergen, die ik in mijne jeugd heb gekend, zijn nog twee over. Een der verdwenenen was, toen Gargon zijne Walchersclie Arcadia schreef, met een zoogenaamd dool hof versierd; dit was vermoedelijk de berg van //de Haute Montagne"; oude lieden herinneren zich het koepeltje; ik denk dat het deze was, dien meu den mooien berg noemde. De weg tusschen Middelburg en Yeere scheidde de bergen en de kerk, zoodat de huizen meerendeels langs dien weg zijn ge bouwd. Door het verarmen der edelen en de opkomst van Yeere, werd Sandijk kwijnende; in den Spaanschen tijd ver loor het zijne kerk en in 1812 zijn toren, dien de Eranschen lieten springendeels uit een strategisch oogpuntdeels om de steenen voor vestingwerken te bezigen. Het kerkhof, op een klein met eene sloot omgeven stuk land gelegen, ligt hoog en was wellicht eens een berg. De bergjes zijn de volgende: 12. heerlijkheid sandijk. Gemeente Vee re. Een er van lag, rechts van Middelburg komende, vlak over het zoogenaamde Bienen of Bijen-wegje. Achter den tegen- woordigen tol ziet men nog de hooge weide liggendie in

Archief | 1888 | | pagina 465