463 14. HEERLIJKHEID SANDIJK. Gemeente Vee re. Juist aan den straatweg, links, ligt de door den landman Wouterse bewoonde hofstede, waaraan de Eranschen een Eranschen naam hebben gegevende berg moet ook zeer hoog zijn geweest, doch Wouterse heeft hem nooit hoog gekend. Men heeft dien berg en ook de hofstede genaamd La Haute Montagne. De berg bestaat intussclien niet meer. Op het erf, naast de hoeve, als het ware vlak aan den straatweg, aan den kant van Middelburg, toonde mij mijn vriendelijke geleider de nog hoog liggende grondvlakte. Wouterse heeft hem geheel weggegravendoch noch toen noch later iets merkwaardigs gevonden De oude uitgang is niet meer te bepalen. De omringende streek is niet laag. 15. HEERLIJKHEID S A N D IJ K. Gemeente Yeere. De laatste Zandijksclie berg, door Hattinga, Kuiler en Laalpert niet vermeld, ligt aan den weg van Zandijk naar Gapinge, vrij ver van den watergang, doch merkwaardiger wijze, loopt het voetpad er langs en van daar naar den vorige. Het kleine, door de Eransche militairen geheel ontrampe- neerde bergje, ligt, zooals altoos, op een klein rondom door eene sloot omgeven weide. Het behoorde eerst den landman de Kroo later aan Meijer die woont op het Olmeveld. Deze hebben even als hun voorgangers dikwerf den grond afgevoerd, zonder ooit iets bijzonders te vinden. De grond is naar hun gevoelen slecht en in den beginne nauwelijks tien cent per voer waard. De watergangen uit deze streken loopen naar Veere; de Veersche straatweg is van later tijdzooals trouwens uit zijne

Archief | 1888 | | pagina 467