rechte richting reeds is te zien. De oude Veersche weg is die, welken ik heb afgeteekend op het kaartje; het noordelijke deel, dus ook het Sandijksche, is in den straatweg opgenomen. Tegenover het bergje ligt de hoeve van den landman C Mesu De uitgang is onzeker. Heerlijkheid Klevers kerke. In vroegere tijden stroomden de wateren van Schellag en omstreken langs een of meer kanalen naar zee, aan den oost kant van Walcheren, voordat de Oranjepolder werd bedijkt. Zij liepen door de landen van de heerlijkheden Kleverskerke en deze landen zijn, even als die van Schellag, van Nieu- werkerke en Arnemuiden laag en veel minder voor goed bouw land geschikt dan menige andere streek. De wegen zijn in den winter slecht en de wateren zijn brak. Het ontbreekt in het najaar hier in de weiden niet aan eetbare witte cham pignons en langs de wegen groeit nog steeds hier en daar zeekoraal. Het zijn schorren opgewassen langs die van Noord monster en Nieuwerkerke en hoewel de landen oud zijn, zou het wel kunnen gebeurendat het zeewater daar later de gronden nog bedekte toen het grootste deel aan den west kant reeds droog was gemaakt. De reeks van bergen aan Walcherens oostkant beantwoordden misschien aan de giertijden daar ter plaatse, en het is wel mogelijk, dat de bergen in deze streken betrekkelijk jonger zijn dan die aan de grenzen van de hoogere deelen van Walcheren. De Heerlijkheid is zonder twijfel genoemd naar den mans naam Kleeuwe die nog voorleeft in den Zeeuwschen geslachts naam Kleeuwens. Men schijnt den naam oudtijds ook wel Klauwerskerke te hebben genoemd en van daar de klauw in het wapen. Ik meen, dat ook het Vlaamsclie dorp van dien naam dat wapen voert. Broekema j) zegt, dat de dorpskerk 464 Vergelijk over deu naam Joiian van Winkler in Nomina geoyrafica Negri. II, bl. 687 en Broekema ili., 1, bl. 177.

Archief | 1888 | | pagina 468