466 dezen berg vele, niet nader omschreven vuurkeien gevonden; men vindt ze niet op het land. Men ziet den berg het best van den havendijkwanneer men den dorpsweg inslaat. Heerlijkheden Poppekerke, Boudewijns- kerke, Zoutelande en Werendijke. Wij verlaten nu den noord-oosthoek van Walcherenen bezoeken thans weder aan den westkant eenige kleine gehuch ten, die ieder een berg hebben. Zij volgen geographisch op Aagtekerke en liggen oost van Westkapelle, waarvan wij vroeger reeds zeidendat er geene bergen meer zijn. 'De gronden liggen daar hooger; de kaart van Pické tee kent alleen ten westen van Zoutelande eenige lage weiden aan. De grond levert geene dubbelzinnige planten open het wel water is, hoe dichter men bij de duinen komt, des te beter. Eene onafgebrokene duinreeks omgeeft het eilanddoch tusschen Westkapelle is nog een laag stuk duin, dat men het Waaigat noemt; hier wil men, dat nog in de 13e eeuw het zeewater over dat lage duin heenliepDbesselhuis noemt dat de Maputdoch het kon wel wezendat die doortocht zuide lijker heeft gelegen, De dorpen in de heerlijkheden Poppekerke, Boudewijns- kerke en St. Janskerke, alle op de drukke wegen naar West kapelle, waren gehuchtjes, evenals andere later nog te ver melden waarvan de kom bestond uit een huiseene kerk en een berg, Yan het eerste heb ik de ruïne der kerk nog zeer goed gekend; het tweede had in Hattinga's tijd nog eene ruïne van eene in de Spaansche tijden verwoeste kerk ik heb er evenals van St. Janskerke nog den toren gekend het laatste plaatsje heeft echter, zoover ik weet, geen berg gehad; vroeger heb ik reeds gezegd, dat er ook geen berg ligt in het noordelijk afgescheiden deel van Poppekerke Zij zijn natuurlijk naar hunne stichters genaamd. Al die kerken,

Archief | 1888 | | pagina 470