467 waarvan de Poppekerksche volgens Lantsheer Zelandia illu strate) tusschen 1247—1271 gesticht is, verloren haar be- teekenis, toen het land protestantscli werd, en de torens zijn voor een 20 tal jaren afgebroken, toen er een proces was ontstaan over het eigendomsrecht van den toren van West- kapelle en de bezitters het beter oordeelden de mogelijke twist appels maar op te ruimen. De naam van Boudewijnskerke is door verkorting Bouw's-, Buys'- en eindelijk Buuskerke geworden. Zoutelande is een tamelijk groot dorp, schilderachtig in de duinen gelegen; het roemt, evenals Heillo in Holland, op een Willebrordusputdie goed water geeft, doch waaruit de mensclien zelden drinken. De heilige zou hier watergoed wateruit den grond hebben doen komentoen zijne Engel- sche volgelingen meenden dat er slechts zout water was. Het dorp heeftzooals wij later nog zullen aanstippenveel ge leden door zandstuivingen en afname van het strand, vooral ten zuiden. De ligging is hoog; of er, evenals bij Weren- dijke, in de buurt nog laat bedijkt is, weet ik niet. Uit den naam der heerlijkheid, dien ik, let wel, door som migen heb hooren uitleggen als zoo te lande" mag men niet opmaken, dat de grond hier zout is of was. De dorpelingen spreken niet van Zoutelandemaar van Zoetelandeen Soete dat men outijds Soute schreef, is een zeer bekende voornaam in deze streken voor vrouwenen wel bekend is de afleidingde familienaam Soetens. Ik weet wel, dat die parochie in oude oorkonden wel eens //Salsa terraheet, doch dit kan eenvou dig beteekenendat de geleerde schrijvers of het woord niet begrepen of niet wilden begrijpen. Met hetzelfde aplomb schreven zij Alia terra voor Hoogelande en Kaldeherhe voor Koudekerke Waar men kon, deed men zijn best om den naam der heeren van de parochie te vervreemden en deze liever naar den beschermheilige te noemen; dit is ook te Zou telande niet gelukt. Werendijke, een ook in Groningen bekende naam, die te

Archief | 1888 | | pagina 471