Gemeente Zoutelande. 469 hier weinig beduidenden watergang is, zooals de kaart aan toont, met het oog op de bergen, merkwaardig; immers de berg en dus ook het gehucht, liggen juist midden tusschen twee waterwegen in. Eondom de weide loopt eene sloot; het land is nagenoeg rond De uitgang is noord-oost. Hij behoort aan de diakoniedie hem aan een behoeftig man verpacht heeftdie er zijn eenig rund op laat grazen. Het was een idyllisch gezicht, daar het herkauwende, niets kwaads in de wereld verwachtende dier, zoo gelukkig in deze poëtische streek, den eerbiedwaardigen heuvel met ilinke schre den te zien op en neder loop en. Er is nooit iets gevonden, dan nu en dan eenige, niet zeer oude munten, maar niet op of in den berg. doch op het terrein van de rustplaats der dooden; zoo ver bekend, is er nooit een muntje gevonden uit den Frankischen tijd. 19. heeklijkheid zoütelande. Het bergje nabij Werendijke heerlijkheid en gemeente Zoutelande lag niet in de heerlijkheid Werendijke, doch vlak op haar grens; de hofstede Groot Werendijke ligt er dan ook vrij ver van af De hofstededie bij den berg behoort is eerst voor 18 jaar door den landman Koepejan bij zijn huwelijk gebouwd; geen wonder, dat hij haar noemde //Wel tevreden". Hij heeft er de helft, van hetgeen bestond, van afgegraven voor woning en reeds voor 40 jaren heeft zekere Louwerse hetzelfde gedaan voor zijn boomgaard. Geen won der, dat men dit bergje, dat in 1834 nog 3 M. hoogte had, bijna niet zou zienindien de eigenaar het niet aanwees. Het overschot ligt achter de schuur. Het is zeker reeds lang ge ring geweest; immers Visscher en Hattinga beelden het niet af. Ylak er bij moet een gebouw hebben gestaanblijkens de vele oude baksteenen, die men vindt; men denkt aan een steen-

Archief | 1888 | | pagina 473