471 heb onderscheidene grijsaards gesproken, die er nog op heb ben gespeeld. Nooit heeft men er iets bijzonders gevonden, en toch was de jeugd er tuk op om te gaan zoeken, omdat men er wel duiten of scheepjesschellingen vond, verlorendoor de welgestelde burgers, die op hunne speleritten er behagen in schepten daar uit te rusten. De duinen worden thans door helm voor het verstuiven beschut, maar toch zal eens de berg aan de zeezijde voor den dag komen, want helm vermag veel, maar niet alles. Het doet tot de beteekenis van dezen heuvel niets af, dat hij in de duinen lag; deze waren vroeger ver af, en in het land tusschen Valkenisse en Werendijke waren weleer zeker inhammen van de zeezooals wij reeds opmerktende thans onder het duinzand begraven berg lag dus in den beginne er ver af, aan de grenzen misschien van schorren. Heerlijkheid Biggekerke. Het is een welvarend dorpdat eens de hoofdplaats dezer vrij groote heerlijkheid was. Bekerke noemt men het; mis schien was Bee weleer eene verkorting' van den welbekenden doopnaam Biggedie zeker gedragen is door den stichter. De grond is hoogzanderigde wateren vloeien zoowel naar Middelburg als naar Vlissingen Er ligt een bergje op het dorp en nog drie in de buurtdaarvoor moet reden hebben be staan; misschien wijst het naburige gehucht in de duinen Valkenisse van den eigenaam //Valke" en //nis", dat waar schijnlijk een natten inham beteekende, op nog in laten tijd bedijkte schorren. In de duinstreek, in het zoogenaamde Vroon, heeft men veel gegraven voor de Vlissingsche waterleiding, doch geene sporen van bewoning gevonden. Sommige schrijvers melden, dat Bekerke reeds in 830 zou bedijkt zijn. De huizen zijn rondom de kerk gebouwd, en deze ligt niet op eene hoogte. De bergen zijn de volgenden

Archief | 1888 | | pagina 475