475 een vroeger water, en dien men niet liad gedempt, omdat de grond voorheen weinig waarde had. De berg bestaat echter nog voor een goed deel Men heeft onderscheidene scherpe keien gevonden, mis schien silices, doch zij zijn niet bewaard. Men vond been deren naar men dacht zeer gewonedochwat belangrijk heeten magwas de vondst van een bruingladgeslepen kootje uit den voorpoot van een paarddat zeker tot huis houdelijk gebruik zoo geslepen is; liet behoort tot den tijd der boven reeds vermelde schaatsen en wordt bewaard in de verzameling van het Zeeuwsch genootschaphet is 7 centi meter lang. Heerlijkheid Koudekerke. Deze groote heerlijkheiddie zich ook nu nog uitstrekt van de duinen tot de singels van Middelburgstond weleer evenveel met Ylissingen in verband als met Middelburg; hare wateren loopen naar beider boezems Er is zeer veel zandgronddoch in de diepte heeft men bewijzen gevonden van vroegere vaarten. De landlieden noemen het doorgaans Koukerke; Kou was misschien een verkleinwoord van een geslachtsnaam; wellicht heeft de ambachtsheer uit den ouden tijd Kodde geheeten deze is althans tot op den huidigen dag een in deze streken zeer verspreide famieljenaam. Dat de naam van Koude zou afstammen is even onaanneemlijk als degelukkig vergetene meeningdat hij zou afstammen van de Cauchen. De namen van Coudorpe Couwerve en zoo meer, zullen wel op gelijke wijze zijn ontstaan. Het dorp ligt rondom de kerk en deze niet op eene in het oog springende hoogte, doch onmiddellijk rondom de kom liggen of lagen drie heuvels; misschien lag reeds oudtijds een hei ligdom tusschen deze in. Het mag onze aandacht niet ontgaan dat een van deze //Ciperhill" of Siperhill" wordt genaamd; somtijds noemt men zoo den geheelen hoek, doch zonder Archief VIe. dl., 8de st. 34?

Archief | 1888 | | pagina 479