Gemeente Koude kerke. 482 31. heerlijkheid kohdekebke. De laatste berg in deze heerlijkheid lag een kwartier van Middelburg, aan den Groenenweg of Zwarteweg, achter de buitenplaats Torenvlietdie op de kaart van Hattinga Toren- zigt heet; die weg loopt door langs de later te vermelden Noordbeeksche bergen en langs dien achter Moesbosch naar de duinen en naar Dishoekethans is hij een weinig bezochte onregelmatige die op vele plaatsen sporen draagt van oudheid. De Ylissingsche watergang loopt er niet «ver van af. Er liep zeker een belangrijke weg langs die bergente land en te water, van de duinen naar het gebied der Arne. VYederom lag hij in een inspringenden hoek van twee wegen omringd van weiden; vlak bij het zoogenaamde Zandhof, naast de baan Op de kaart van Vissciier is hij nog afgebeeld doch aan de verkeerde zijde van die baan, tenzij er een andere weg is geweest. Bij Hattinga ontbreekt hij en hij is dus tusschen 1690 en 1753 afgegraven. Men kan hem nog goed onderkennen op de ongelijke weidedeze is vierkant met eene sloot er rond en het ronde overblijfsel in haar middenmerk waardig dat zij nog de Bergwei heet, ofschoon niemand dei- omwonenden wist waarom. In de buurtnaar de zijde des watergangslaag landdoch daarentegen is de naburige straatweg nog steeds bekend als //het Zand", vroeger //het Langezand". Dit en het Zandhof, en het feit, dat men hier aan den eenen kant van den straatweg veel betere wellen vindt, dan aan de anderen, pleit voor het gevoe len dat zich hier eens een zandbank heeft gevormdop de grens moet de berg hebben gelegen. Hij zelf ligt trouwens ook niet verre van de grens der heerlijkheid Oost-Souburg. Wij willen thans de nabij gelegenetot de Zuidwatering behoorende bergen nog niet bezoeken en klimmen weder naai de duinstreeknaar Meliskerke en Grijpskerke en dalen van daar terug naar de stad.

Archief | 1888 | | pagina 486