483 De Breedeweg, de Seisweg, de Noordweg. Heerlijkheden Meliskerke, Mariekerke, Krommenlioeke, Hoogelande, Grijpskerke Poppendammeter ButtingeSt. Laurens en Brigdamme. Behalve den reeds vermelden steenweg, het Zand, gaan bo vengenoemde wegen naar de heerlijkheden die wij aan de westzijde van de hoofdstad nog moeten bezoeken. De Breedeweg is oud en onregelmatig en zeker ouder dan de naburige Zandweg. Hij gaat eigenlijk naar Koudekerke; wij ontmoetten reeds zijn zijtak bij den berg van den heer de Bhuijn langs een van de vele andere oude zijwegen komt men in de heerlijkheden Hoogelande, Krommenlioeke, Marie kerke en Meliskerke die alle liggen tusschen de Domburg - sche en Biggekerksche waterwegen. Hoogelandenagenoeg even oud als al die dorpen wier naam op lande" of //kerke" eindigt, draagt zeker zijn naam niet van zijne liggingimmers het zijn hier overal weiden en dat wel lagezoodat het gras bekend staat als het beste uit Walcheren; de heerlijkheid zal wel heeten naar een ouden ridder Hooge of Hugo waarvan wel niets bekend isdoch de naam van Hugo was in de middeleeuwen onder de heeren van deze streken een zeer gewone, en het is bekend, dat die naam verschillend geschreven werd. Hugense is nog een eigennaam en in de buurt van Hoogelande kent men nog een Hoogerzaaleen Hoogeland en het ridderslot Ter Hooge. De hofstede //Het Hoogelandop den Seiswegis zoo genaamd toen zekere jonkvrouw van Hoogelande huwde met jonkheer de "Vuoe; Ter Hooge, ofschoon gelegen in de heerlijkheid Koudekerkewas misschien eens het ridderslot der famielje. Op Hoogerzaal woonde eens de schilder Blyhooft. Er staat te Hoogelande nog eene fraaie ruïne van het voormalig kapelletje, die ik hoop, dat men in eere zal houden; de eigenaar, een rijk en aanzienlijk heer, woont gelukkig niet in Walcheren, anders ware zij waarschijnlijkals vele andere,

Archief | 1888 | | pagina 487