484 reeds gesloopt. Een dorp, een gehucht bestond er niet, het kerkje staat op eene afgeslotene ruimte met een huis er bij naar ik meen is het ook op een afgegraven berg gebouwd in de heerlijkheid liggen er drie. Op het kerkhof wordt nog begraven. Het koor der kapel was meer west dan oost. Thans is de uitgang noord-oost naar de nabij gelegene woning van Groenenberg die denkelijk van steenen dier kerk is gebouwd. Deze dagteekenen van 1188, toen de kerk werd gesticht; zij zijn 30, zeer enkele 33 centimeter lang. Verderop ligt de kleine heerlijkheid Krommenhoekeeven als de vorige bekend wegens hare vele kromme wegen. Ondanks hare kleinte lagen er toch twee bergjes. Het buurtje lag zeer kort bij het vorige; er zijn van de kerk slechts eenige steenen over en van het gehucht eenige verstrooide huizen. Er is hier meer bouwland dan in de omgeving. Meer westelijk bereikt men Mariekerke, ook weder een gewe zen gehuchtje van eenige huizen om eene vroegere kerk; de lage ligging der buurt is wellicht oorzaak geweest dat het klein is gebleven. Alles bijkans is hier weide, evenals rondom Melis kerke, dit is, evenals Mariekerke, zeker naar de rijke donateurs genaamd. Opmerkelijk is het op de topographische kaart te zien, dat er tusschen al die weilanden eene groote hreede regelmatige strook bouwland loopt; dit zijn zeker hooge landen, waarvan de juiste kennis voor de oude geografie even nuttig is als die der waterwegen en der bergen. Het veelmalen bebouwde kerkhof van Mariekerke heeft vele muntjes opgeleverd, doch geen enkel klimt hooger op dan tot Jan, hertog van Bretagne 12371286 l). Het veel grooter kerkdorp Meliskerke, sedert onheugelijke tijden met de vorige heerlijkheid vereenigd, lag in eene heer lijkheid, die eigenlijk kleiner was. l) Le cimétière de Mariekerke par MadUe. M. de Man, Revue Beige de Numismatique 1885.

Archief | 1888 | | pagina 488