493 ganggelegene berg bestaat niet meer en bestond ook niet meer in 1875, ofschoon hij op de kaart van dien tijd genoteerd staat Hij lag vlak bij de nieuwe in 1862'63 gebouwde hoeve van Wouterse en is thans een vlakke boomgaard. De onlangs te Nieuwedorp overleden landman Geschiere heeft het oude hof laten afbreken, den berg geslecht en over de omgeving verspreid. Voor zijn dood heb ik nog van hem vernomendat bij de afgraving niets is gevonden en later bij het omspitten vond men ook niets. De arbeider Corbijn die te zamen met zekeren Jansen in 1872 hem afgroef, en alles nauwgezet naging, heeft mij ge zegd, dat de vorige hoeve de tegenwoordige heet Veld zicht naast den berg lag maar aan de overzijde van den weg. De berg had geen naam en was zeer hoog hij schatte hem op 15 M. hij lag op eene vierkante, door eene sloot omgevene weide; het tegenwoordige voetpad liep toen juist naast den berg. Er was geen walletje rond, maar eene soort van trap of wentelenden weg, misschien door het grazen ont staan; de weide zelve lag hoog. In deze heerlijkheid zit overal, zooals in al de oude deelen van Walcheren, veengrond onder de kleidoch Corbijn had opgemerktdat in deze streken die plekjes een hooger voorkomen hebben, waar men de derrie niet heeft uitgegraven. Terwijl dus in Hoogelande in voor historische tijden alles veengrond was, had Corbijn daaren tegen in de zanderige gronden van Koudekerke dikwerf, in plaats van een samenhangend vlak, stukken derrie gevonden waarvan men denken moest, dat zij in oude tijden waren aan gespoeld. Hij vond onder Koudekerke eens een balk, 17 voet onder den grond, die daar natuurlijk eens was aangespoeld, toen het alluvium nog weinig gevorderd was. Bij het slechten heeft menomdat men begreepdat de grond niet puik zou zijn, eerst van het naburige weiland twee steken afgegraven en toen er drie van den berg opgebracht De onderste lagen waren zware kleide overige slechte grond

Archief | 1888 | | pagina 496