Gemeente Grijpskerke. Gemeente Grijpskerke. 497 42. HEERLIJKHEID GRIJPSKERKE. Even voorbij Grijpskerke, aan den Loodliolsclien weg, ligt eenzaam nog een bergje, dat weinigen kennen, door Hat- tinga niet vermeld, door Visschee verkeerd geplaatst, wan neer er althans geen tweede berg is geweest. Hij behoort aan W. Coepoolse te Grijpskerke en ligt op eene weidewaarvan het hele nog heet het berghek." Hij is bijkans geheel verdwenen. De gronddien men thans afvoert, is goed, omdat de lucht en plantengroei hem gewijzigd hebben. Er is nooit iets gevonden dan aan den voet baksteenen of puin. Rondom liggen onregelmatige slooten en vroeger liep er naar het schijnt, eene soort van dreef naar toe. De thans een weinig verplaatste toegang lag zuidelijk. Het voetpad naar Aagtekerke en de Pekelinge loopen er langs; zeer nabij is een thans doodloopende weg, die oudtijds naar den watergang ging en naar een anderen doodloopenden wegten noorden van den waterweg. 43. HEERLIJKHEID OOST-POPPENDAMME. Oost-Poppendammelater met ter Buttinge vereendwas vroeger of eene afzonderlijke heerlijkheid of het oostelijk deel van Poppendamme. Ik aarzel niet om aan te nemen, zooals ik reeds zeide, dat het zoogenaamde Ilooge hof" van Poppendamme een berg is geweest; vroeger was er eene aanzienlijke buitenplaats, bij Smallegange afgebeeld en aan I. tan Grijpskerke a) wel bekend. Wellicht stond er eens de burg van de in de mid deleeuwen vaak genoemde heeren van Poppendamme. Er Graafschap Zeelandbl. 250.

Archief | 1888 | | pagina 501