499 en die of naar Brigdamme ging of naar den Ossenberg van St. Laurens. De weg zelf is de oude aardenweg naar Gfrijps- kerke. Daarenboven ligt het eenigzins hoog en de naburige smidse als het ware gedoken. De klassieke sloot was of is voorhanden. Vergis ik mij, dan zij de dwaling vergeeflijk! 45 eu 46. HEERLIJKHEID TER BUTTING E. Gemeente Gr ij ps kerke. Bij Buttinge, op een eigenaardig blok lands, omgeven door //den Bergweg" en zelf nog door een weg doorsneden, ligt de hofstede Molenzigtvan mevrouw de wed. van Teij- lingen en bewoond door den landman de Witte. Het blok land zelf is niet laag en heeft dan ook nog al wat bouwland doch de buurt is het wel. Men zoekt thans te vergeefs daar naar een molen; doch hij was er nog in Hattinga's tijd en afgescheiden van den molen maar op dezelfde helft van dat blok lagen twee bergen, de molen naar den Middelburgschen kant, de bergjes naar dien van Buttinge. Een dezer bergen bestaat niet meer, doch aan het ongelijke van den grond kan men zien dat hij er vroeger was. In de omgeving gevon den steenen zou men voor overblijfsels van den molen kunnen houdenindien het niet den schijn haddat er ook een kelder moet geweest zijn, die bij een molen ontbreekt. Men heeft uit vrees voor verzakking niet dieper gegraven. De waterweg, die den Domburgsche en St. Laurensche verbindt, loopt door het blokdus bij de bergenik weet evenwel niet of deze tak vroeger niet slechts eene sloot washij ontbreekt op oude kaarten. De andere berg bestaat nog en is aan alle wandelaars be kend; dan schijnt hij ver af dan nabij tengevolge van den kronkelweg; hij is bebouwd en vaak voor een deel afgegraven; hij had meer inhoud gehad, dan te verklaren was uit de naburige slooten. Yisscher teekent aan den zuidkant nog een huisje, zeker dat van den molenaar. In den berg zeiven heeft de Witte geene steenen gevon-

Archief | 1888 | | pagina 503