502 Het is dus ijzeroer met kleidoor praecipitatie ontstaan immers deze oerlaag vormde eene koepelvormige laag, die concentrisch met de kruin door den berg lienen liep en in haar laagste deel naar buiten zeker water liet doorsijpelen. Het ijzer, zegt dr. Seelheim, is door het water uit de boven laag als carbonaat opgelost en op eene minder doorlatende laag als hydraat afgezet. Reeds vermeldt Acker Stratingh Aloude staatI, bl. 203 het voorkomen van oer in de Groninger terpen. Wij begeven ons nu naar de naburige heerlijkheden St. Laurens en Brigdamme. 47. HEERLIJKHEID ST. LAURENS OF POPKENSBURG. Gemeente St. Laurens. Smallegange zegt, dat hij onder Brigdamme een berg ge heel heeft zien afgraven, zonder dat men iets vond; indien dit niet de Eruitberg is geweest, kan het de berg geweest zijn, waarvan Ermerins x) zegt, dat hij over den molen van Brigdamme heeft gelegen; dien molen noemt men doorgaans den molen van St. Laurens. Gargon I, bl. 8 vermeldt, dat door de staten van Wal cheren en door Middelburg de Noordweg, ruim eene halve eeuw geleden, dus in 1660 hij dagteekent de voorrede van den eersten druk op 1714 van een allertreurigsten kleiweg in een straatweg is veranderdeerst tot het nu gedempte Spanjaardsputje, tusschen Brigdamme en St. Laurens en later, vooral door den heer Knuit, die zijn buiten had op het huis //Om" tot Serooskerke. Bij die gelegenheid is de berg geslecht; hij lag niet in den weg, dus om den nieuwen weg te verlioogen is hij afgegraven. Het is mij eindelijk gelukt zijne plaats terug te vinden in een oploopend stuk land, op zij van den straatweg, aan den J) Zeeuwsche oudheden bij St. Laurens.

Archief | 1888 | | pagina 506