503 weg die naar Grijpskerke gaat en zelden gebruikt wordt, op de thans door den landman Willem se bewoonde hoeve. Deze, die men ook wel eens Boschzicht noemde, toen het zooge naamde bosch van St. Laurens nog bestondheette vroeger //het Bergje" en het stukje land wordt ook nog zoo geheeten. De berg lag juist in de bocht van den watergang, er on- middelijk bij, tusschen hem en eene wegeling, die nu over de hofstede in de weide doodloopt, doch in ouden tijd waar schijnlijk heeft doorgeloopen. Yan Middelburg langs St. Laurens tot de duinen is veel bouwland, doch noordelijk van ons bergje is veel weigrond. Het bergje zelf is bouwgrond en de oude uitgang niet te vinden Dat men de hoeve het Bergje noemde en niet den Berg is een bewijsdat hij te voren reeds was verkleind. 48. H E E E L IJ K H E I D ST. L A U K E N S. Gemeente St, Laurens. Yeel verderop aan denzelfden weg, dus ver van het dorp en van het kasteel Popkensburg en van den watergangdoch veel dichter bij de grens der heerlijkheidligt eenzaam te treuren een bergje, dat men, niemand weet waarom, den Ossenberg noemt, zonder hofstede er bij. Yroeger was dat een veel beduidende weg; hij liep naar Grijpskerke, of liever naar //De honderd gemeten", waarschijnlijk een stuk van later bedijking Een anderen wegdie de grens vormde tusschen de ambachten Brigdamme, Buttinge en Overdamme en die nu blind eindigt, liep misschien eens naar het bergje toeis dit zoodan liep de weg naar de Arne en den Seisdam. Het kleine bergje is, naar het eveneens kleine, met eene sloot omgeven weiland te oordeelen, nooit groot geweest. Zoover ik den grond beoordeelen kon zag ik geene been deren of steenen. Hij is dikwijls afgegraven en wordt dit nog gedaan door

Archief | 1888 | | pagina 507