504 den landman Meijer van het Olmeveld. Volgens dezen is alleen de buitenlaag goede grondal bet overige slecht en schijnbaar uit de buurt opgevoerd, die thans laag is, Asch, beenderen, mest, derrie, kolen of palen zijn niet ontdekt; hij gelooft niet, dat hij ooit is bewoond en ik vermoed ook dat hier voor geene reden bestaat. Zooals de kaart aantoont past hij in den rei van bergen KleverskerkeSchellag, kruitberg, BrigdammeButtinge en Hoogelandedie de Arne-landen omgaven. Stuitten zij daar misschien in overoude tijden tegen nog onbruikbare schorren Ik laat het anderen over dit te beslissen. 49. heerlijkheid st. laurens. Gemeente St. Laurens. Voorbij het dorp St. Laurens lag in de heerlijkheid Popkens- burg, nog een berg, rechts van Middelburg, aan de derde wegeling, voorbij het dorp, aan den straatweg. De Noord- weg schijnt zich vroeger daar in twee wegen te hebben ge splitst. Hij lag aan den linker- of Serooskerkschen kant van die wegeling, vlak bij de Geere-heule, die over den watergang ligt Die wegeling is de eerste voorbij de hofstede van Ma- gielse. Al die drie doodloopende wegelingen hadden haar richting naar den waterweg, en hebben nu geene beteekenis meer. Het nog zeer hooge en van den straatweg duidelijke weiland werd mij getoond door den nabijwonenden landman Magielse het behoort den heer Kwekkebooh te Brigdamme. Er is nooit iets gevonden. De grond is zeker overal verspreid; ook het eenige stuk weiland, dat den gewezen berg van den straatweg afscheidt, is hoog, en het aan de Middelburgsche zijde van de wegeling gelegen bouwlandwordt ook wel het bergstuk genoemd waarschijnlijk omdat men er den grond op verspreid heeft.

Archief | 1888 | | pagina 508