46 enkele zijn nog van de oorspronkelijke perkamenten omslagen voorzien. De rekeningen werden in dubbel gehoudende eeneop papier, door de kwartiermeesters, de andere, op perkament, door de stads-klerken. De boeken werden daarvooreven als een grootboekvooraf gereed gemaaktmet uitzondering evenwel van die op perkament tot 1468die blijkbaar na afloop van het jaar zijn geschreven. Yele zijn van een blad wijzer der hoofdstukken voorzien en van alle de bladen ge- nommerd. De indeeling bleef in hoofdzaak dezelfde. No. 1. (1450). Op papier. Zie in Bijdragen tot de oud- heidhunde en geschiedenisinzonderheid van Zeeuwsch Vlaan derenverzameld door H. Q. Janssen en J. II. Van Dale III, biz. 118. //De stadsrekeningen van Middelburg van 1450 en 1469, door A 's Gkavezande." Er komen daarin veel onnauwkeurigheden voordie doen veronderstellenniet alleen dat een onduidelijk handschrift bij het drukken is gebruiktmaar ook dat 's Geavezande niet genoeg vertrouwd was met het schrift en de vele eigenaardigheden dezer reke ningen welk laatste zeer verklaarbaar isals hij er slechts twee van onderzocht heeft. Als een proefje kan dienen, behalve hetgeen reeds in Archief V stuk 2 blz. 178 is opgegeven, dat in plaats van //furiere (zorgde voor de betaling der lijfrenten ten laste van Middelburg) tot Antwerpenstaat //riviere tot Avoor //misschers" (vervoerders der straatmest) //Mrsschers1' (blz. 118), voor //knaephuë" (huur van knapen bedienden) //knaep- liaen" (blz. 132), voor //Yvoren poet van eene lioogen stoel;" Yvoren Paden van 4 hanghensteel" (blz. 135). No. 2. (1451). Op papier. Op den omslag staat: //Ont- fangh-bouck de Anno 51." No. 3. (1452). Op papier. No. 4. (1453). Op papier. Hierin komt voor het eerst in ontvang: //die amer" (amerie, amery, eene belasting op den wijn) (Aant. 1) mit sine toebehoirê," verkocht voor £10:2.

Archief | 1888 | | pagina 50