506 weg, de oostdijk zou geweest zijn, liep naar het oude Arne- muiden, Het nieuwe, in lateren tijd overgeplaatste, kan geene bergjes hebben. De Arne liep oorspronkelijk tusschen schor ren; later werd een deel als Middelburgs eerste haven afge damd en een ander deel der wateren werd beperkt tot den Arnemuidschen watergang. Daar in den omtrek aan het strand vond men duinen en eene spilsluis. Haven en watergang liepen door de heerlijkheid Nieuwer- kerke, die zich tot bij de stad Middelburg uitstrekte en zui delijk tot het Arnemuidsche Gat, tot een deel van den Mor- tiere polder en tot de geene bergen bevattende Haymanlanden waarin wellicht eenmaal doorbraken plaats haddenwaardoor die heerlijkheid Mortiere in stukken werd gescheurd, zooals de heeren Walhaven en Polderdijk, mij opmerkten. Nieuwerkerke had een kerkdorp, dat, blijkens zijn naam, jonger was dan het oude Arnemuiden dat nu niet meer be staat. Het was nooit een dorp van beteekenis. Yan Citters plaatst de indijking Zelandia ïllustrata, dl. I, blz 774 eerst in de 14e eeuw; de vlucht van Nieuw-Arnemuiden moest het tegenhoudenzoowel als zij Kleverskerke tegenhield. Men kan u de plaatswaar het dorp gelegen heeftnog zeer goed aanwijzen. Het weiland is zeer groot en hobbelig en heet nog //de Molenwei". Yoor een molgn alleen is het terrein te groot en zijn de oneffenheden te veel. Ik meen daarom, vooral ook omdat ik op een der kaarten van Yisscheh daar een berg geteekend zie, voor vast te moeten aannemen dat er een berg heeft gelegen. De kerk ging te niet in den Spaanschen tijd; vindt men iets, dan zijn het puin en steenen. De molenwei wordt bebouwd door den landmau Roelse en behoort den heer de Rijcke te Middelburg. Een ander deel van dit aloude dorp is bouwland en is in gebruik bij den landman Jansen. Het was eens de begraaf plaats geen wonderdat men er schedels opdelften dat het land niet aan particulieren maar aan Arnemuiden behoort. Merkwaardigheden zijn nooit gevonden.

Archief | 1888 | | pagina 510