Gemeente Middelburg. 507 52. HEERLIJKHEID NIEUW ERKERKE. Een ander bergje lag op de grens der heerlijkheid nabij Middelburg, buiten den Arnedijk, aan de zijde van Veere. Het is vreemd, dat men dit en de volgende bergjes niet heeft opgeruimd, toen men dijken rondom de Arne maakte. Door het maken van de derde haven in 1817 is de plaats, waar de berg lag, thans geheel afgescheiden van het overige deel der voormalige heerlijkheid. Wanneer de, nog door Hattinga afgebeeldeberg is weggegravenis onbekendik vermoed voor meer dan 150 jaren. Het stuk land, waarop hij lag, maakte vroeger een deel uit van de bezitting Ramsburg; thans is het bouwland en wordt bebouwd door den op Boschlust wonenden landman Melse. In den omtrek is het overal weiland. De wandelaar kan het stuk land, dat men nog den Berg of //liet Bergstik" noemt, het best vinden, wanneer hij op den ouden Yeerschen weg, of liever den zoogenaamden Lagen weg, het tweede wegje rechts inslaat, dus voorbij de tweede steenen brug over den watergang. In die wegeling is het het derde perceel rechts; het ligt aan den weg, van den havendijk door weiland gescheiden. Men ziet dan het eenigs- zins hoogt en ongelijke terrein tusschen deze en de tweede wegeling. De tegenwoordige uitgang is zuid. Hij ligt in een bocht van den ouden Yeerschen weg. Deze was de gewone weg naar Zandijk en Yeere en naar den berg van Poppekinderende wegelingen liepen alle of naar de Arne of naar Arnemuiden; het was dus oudtijds een druk bezocht oord tusschen de ook nu nog laag liggende landen enzooals wij zagennabij den watergangdie van de oudste tijden af het water van St. Laurens o. a, voor een deel naar zee voerde. Het stuk land is omgeven door eene sloot en min of meer cirkelvormig en daardoor karakteristiek. De grond is volgens Archief VIe. dl., 3ae st. 36

Archief | 1888 | | pagina 511