512 name plaatsdat zijn naamevenmin als die van Middelburg geen kerkelijken tint heeft verkregen, is zeker een bewijs van den invloed der lieeren, die hierin de kerk zeker geen bewijs van hooge achting gaven. Elk van deze twee heerlijkheden had slechts een berg op de grens der heerlijkheid Koudekerke; zij lagen in éene lijn met het bergje bij het zandhof, beschreven onder no. 31. De plaatswaar eens de burg van Souburg stondhoud ik ook voor een gewezen berg. Men vindt oude namen voor wegen in deze strekendoch overigens lijkt de streek niet zeer oudzulke namen zijn de ISToordbeeksclie-de Zuurbeek- scheweg, de Schroeweg, Loodweg, Yissodeweg, Deinsvlietweg. In de oorkonden spreekt men van eene Yissoe en van eene Eede. Weleer was alles aan de oostzijde van Souburg tot de stad toe onder wateraan den Koudekerkschen kant is meer zand en de streek hooger. De overlevering verhaaltdat de bij Souburg gelegene buitenplaats, eigendom van mevr. wed. de Eremery, Ylug- tenburg genaamd, op een berg zou gebouwd zijn; ik heb m loco niets kunnen vinden, dat deze overlevering zou be vestigen; een paar kleine hoogten zijn van lateren tijd. Het terrein rondom Vlissingen is voor studie van dezen aard minder geschiktdoor de wijzigingen die het onderging ik heb slechts van een berg iets vernomen; maar dezen, zooals ik reeds aangaf, niet gevonden. Ritthem, met den klemtoon op de laatste lettergreep, heeft ook een ouden, geheel duisteren naam; hem zal wel hetzelfde zijn als lieimdat wij in de Rijnstreken, in Ylaanderen, in Engeland bij menigte ontmoeten. Bij Ylissingen lag de hoeve Soteghem en midden in Walcheren de heerlijkheid Ilonde- gem. Slechts een berg had die heerlijkheid op de grens van Nieuwerve, aan den Ylissingschen kant geen enkelen, doch bij den genoemden berg lag in Nieuwerve een andere dicht bij en een derde lag ook in deze heerlijkheid op de grens der heerlijkheid. Men is hier niet verre van het strand, waar

Archief | 1888 | | pagina 516