513 dijkbreuken, oeverafschuivingen en inlagen vrij gewoon waren. In dien strandomtrek ziet mendat men niet is in een streek gelijk aan oud Walcheren, hier is meer tegen de zee gestreden! Nieuwerve is als heerlijkheid door een deel van ïtitthem in twee deelen gescheiden; juist daar ligt een berg; misschien, doch dit is eene op niets gegronde meeningis daar op een zwak punt eens eene doorbraak geweest Nieuwerve heeft een slot maar geen dorp bezeten. De naam is niet oud. De heerlijkheid Welsinge is, indien men op den naamver trouwen magwel zeer oud maar onverklaardtenzij de gissing waar moge zijn, dat er eene Welsing-ée hebbe bestaan, doch dan blijft het stamwoord even duister; met WaalWaldamme en Walcheren wil men het in verband brengen. Welsinge lag in eene zeer lage, nog altoos lage, ziltige streek; er is nog een hofje, dat men het waterhofje noemt, omdat het, of schoon niet ver van Middelburg, ook in mijn tijd, des winters slechts per schuit te bereiken was; het was Dier langen tijd een beeld van Walcheren zooals het zich voor een paar eeuwen voordeed. Door de heerlijkheid stroomt als men het stroo men mag heetende breede doch ondiepe watergangdie weleer een groot deel van de wateren opnam en naar zee voerde. Dicht bij zijn uitloop in het zeewater tusschen Wal cheren en St. Joosland, dat men het kanaal van Welsinge noemde en Middelburgs tweede haven in zich opnam, ligt bij de sluis een bergaan de grens dus van het eiland. Dat was eeuwen lang een gewichtig puntdaar vereenigden zich in latere tijden de bewoners der stad om zich te verlustigen in de vele schepen, die hunne reede bezochten, zooals men vroeger 's vijands vloten begluurd hadeene menigte van ge broken pijpjesdaar gevondenwijst er opdat daar een Zeemanshoop of zoo iets is gevestigd geweest. Jammer, doch niet zoo kwetsend voor onze minder sentimenteele voorvaderen dan het voor ons zou zijn was het, dat men nabij deze plaats het Middelburgsche gerecht vondwaarvan de kenners nog de juiste plaats weten aan te geven.

Archief | 1888 | | pagina 517